Midwest Meet of Champions - Team Michigan

Men's Entries - 2011

Event--Name--High School--Coach--Season Best--College Choice

Pole Vault Brian Michell Reed City Brent Michell 16-0 1/4 Olivet        Pole Vault Isaac Austin Kent City Jeff Wilson 16-0 Olivet
Pole Vault Andrew Herring Dexter Geoff Gersiner 15-7 GVSU

Shot Put Derek Sievers Byron Center Greg Reinstein 62-7 Michigan
Shot Put David Scouten Columbia Central Craig Vitale 61-7 Liberty
Shot Put Matt Badger Wyoming Kelloggsville 58-4 Undecided

Discus Derek Sievers Byron Center Greg Reinstein 189-2 Michigan
Discus David Scouten Columbia Central Craig Vitale 183-6 Liberty
Discus Ryan Stankey Byron Center Greg Reinstein 164-3

Long Jump Aaron Daugherty Big Rapids Bill Yambrick 23-8 MSU
Long Jump Logan Howe Kent City Jeff Wilson 23-3 GVSU
Long Jump Dequante Humphrey Waterford Kettering Jim Matey 22-1 Undecided

High Jump Dartis Willis Country Day Dave Wilson 7-2 Stanford
High Jump Owen Hughes Okemos Brian Harrod 6-11 MSU
High Jump LaRue Layton Reeths-Puffer Don Ketner 6-8 Undecided

4 x 800 m Relay Drew Meylan Bay City Western Mike Nesbitt 1:55.1 SVSU
4 x 800 m Relay Ryan Haag Bay City Western Mike Nesbitt 1:56.0 MSU
4 x 800 m Relay Jacob Schwiesberg Monroe Mark Scoles 1:55.4 Undecided
4 x 800 m Relay Eric Buday Charlevoix Ken Plude 1:55.5 Undecided

110 Hurdles Chris James East Kentwood Dave Emeott 14.17 Undecided
110 Hurdles Justin Balczak Cedar Springs Jeff Myers 14.19 Lake Superior State
110 Hurdles Javonte Lipsey Portage Northern Ryan Johnson 14.40 UNC

100 m Dash Ricco Hall East Kentwood Dave Emeott 10.55 Undecided
100 m Dash Jamrius McTear Ferndale Scott Collins 10.54 Undecided
100 m Dash Max Pewee G.R. Union Dan Droski 10.81 Undecided

4 x 200 m Relay Jake Spuller Det Catholic Central Tony Magni 21.80 Undecided
4 x 200 m Relay D'Ontae Hopson Jackson Corey Pryor 21.56 Undecided
4 x 200 m Relay Kaiman White Ferndale Scott Collins 22.44 Undecided
4 x 200 m Relay Andrew Hunt Ypsilanti Torin Moore 22.14 Middle Tennessee State

1600 m Run Jeff Sattler Byron Center Tom Begerow 4:18.1 Michigan
1600 m Run John-Paul Zebrowski Detroit Catholic Central Tony Magni 4:19.1 Notre Dame
1600 m Run Jake Magier Pinckney Jen Cook 4:20.1 Oakland

4 x 100 m Relay Jamrius McTear Ferndale Scott Collins 10.54 Undecided
4 x 100 m Relay Max Pewee G.R. Union Dan Droski 10.81 Undecided
4 x 100 m Relay Trevon Salter Avondale Christopher Rennels 10.87 EMU
4 x 100 m Relay Kaiman White Ferndale Scott Collins 10.99 Undecided

400 m Dash Ricco Hall East Kentwood Dave Emeott 47.00 Undecided
400 m Dash Phil Washington West Bloomfield Lee Averill 47.80 Michigan
400 m Dash Dakarie McKinnie Detroit Mumford Robert Lynch 48.24 Undecided

300 m Hurdles Javonte Lipsey Portage Northern Ryan Johnson 37.44 North Carolina
300 m Hurdles Mason Borders Chelsea Eric Swager 38.14 Ferris State
300 m Hurdles Justin Balczak Cedar Springs Jeff Myers 38.25 Lake Superior State

800 m Run Nick Kaiser Temperance Bedford Bob Masters 1:51.3 Tennessee
800 m Run Ben Reed Midland Marty Hollenback 1:52.9 Undecided
800 m Run Anderson Lee Kalamazoo Central Halbert Bates 1:55.0 Undecided

200 m Dash D'Ontae Hopson Jackson Corey Pryor 21.56 Undecided
200 m Dash Jake Spuller Det Catholic Central Tony Magni 21.80 Undecided
200 m Dash Trevon Salter Avondale Christopher Rennels 22.14 EMU

3200 m Run August Pappas Chelsea Eric Swager 9:16.6 Michigan
3200 m Run Austin Whitelaw Monroe Mark Scoles 9:18.8 Undecided
3200 m Run Cal Magier Pinckney Jen Cook 9:30.5 Oakland

4 x 400 m Relay Dakarie McKinnie Detroit Mumford Robert Lynch 48.24 Undecided
4 x 400 m Relay Javonte Lipsey Portage Northern Ryan Johnson 48.50 North Carolina
4 x 400 m Relay Andrew Hunt Ypsilanti Torin Moore 49.10 Middle Tennessee State
4 x 400 m Relay Phil Washington West Bloomfield Lee Averill 48.14 Michigan

Note -- The entries listed above were as of Wednesday, June 8. Some changes could occur between then and the start of the meet on Saturday, June 11.