Midwest Meet of Champions - Team Michigan

Men's Entries - 2013


Event Name School Coach 13 Best College
Pole Vault *Dyan Kole Kenowa Hills Kevin Winnie 15' 3" MSU
Pole Vault *Michael Hovater Chelsea Shane Rodrigues 15' 0" Michigan
Pole Vault Tyler Leach Ann Arbor Pioneer Don Sleeman 15' 0" EMU
Shot Put *Riley Norman Cadillac Todd Baker 62' 11" Undecided
Shot Put Matt Kolean Hamilton Kevin Spotts 55' 0" Undecided
Shot Put Jacob Patrick Litchfield Dan Tefft 49' 0" Undecided
Discus *Jacob Patrick Litchfield Dan Tefft 201' 1" Undecided
Discus *Quincy Byrd Zeeland East Ralph Neal 189' 2" Undecided
Discus *Evan Hartman Niles Brandywine Terry Borr 179' 3" Undecided
Long Jump Demarcus Leak Paw Paw Dave Kenyon 23' 6.5" Undecided
Long Jump Houston Glass East Kentwood David Emeott 22' 7" Undecided
Long Jump Adrian Hulaj Chippewa Valley Terrence Wilson 22' 10" Undecided
High Jump *Travis McCuaig Morley-Stanwood Brian Young 6' 10" Undecided
High Jump Teo Redding Warren Michigan Collegiate Richard Gonzalez 6' 8" Undecided
High Jump Jacob Stuhr Harrison Tod Reeve 6' 8" Undecided
4 x 800 m Relay Nathan Vorwerck Bay City Western Mike Nesbitt 1:54.54 Michigan
4 x 800 m Relay Miles Kilbreath Midland Keith Seybert 1:56.37 Alma
4 x 800 m Relay Nate Cruz Saginaw Heritage Gary Loubert 1:56.20 SVSU
4 x 800 m Relay Cameron Jones Holland Blackk River Phil Jones 1:57.79 Albion
110 Hurdles Justin Hunter-Smith Muskegon Orchard View Neil Sladick 14.48 Undecided
110 Hurdles *Austin Loewen Williamston Kevin Rathvun 14.44 Undecided
110 Hurdles *Teo Redding Warren Michigan Collegiate Richard Gonzalez 14.65 Undecided
100 m Dash *Berkley Edwards Chelsea Eric Swager 10.52 CMU
100 m Dash Justin Flynn Brother Rice Robert Stark 10.89 Undecided
100 m Dash Teyland Avery GR Ottawa Hills Antonio Shellman 10.60 Undecided
4 x 200 m Relay Brandon Wilks Southfield Lathrup Calvin Johnson 21.91 Undecided
4 x 200 m Relay Gary Jones Allegan Mike Chalupa 21.57 CMU
4 x 200 m Relay Trent Karcher Remus Chippewa Hills Casey Russell 22.11 Undecided
4 x 200 m Relay Eddie Fluker Detroit Cody Tim Brown 22.41 Phoenix
1600 m Run Nick Raymond Erie-Mason Manuel Billegas 4:16.1 EMU
1600 m Run Clark Ruiz Big Rapids Chase Gibson 4:18.9 Undecided
1600 m Run Austin Horn Chelsea Eric Swager 4:20.8 Undecided
4 x 100 m Relay Justin Flynn Brother Rice Robert Stark 10.89 Undecided
4 x 100 m Relay Berkley Edwards Chelsea Eric Swager 10.52 Undecided
4 x 100 m Relay Teyland Avery GR Ottawa Hills Antonio Shellman 10.60 Undecided
4 x 100 m Relay Eddie Fluker Detroit Cody Tim Brown 10.99 Phoenix
400 m Dash *Marcel Wyckoff Detroit East English Derek Atlas 48.39 Undecided
400 m Dash *T.J. Butnett Wyoming Kellogsville Tom Degennaro 48.59 GVSU
400 m Dash Aaron Chatman Midland Keith Seybert 49.45 Undecided
300 m Hurdles *Nick Robbins Forest Hills Eastern Ty Starling 38.05 Undecided
300 m Hurdles Austin Loewen Williamston Kevin Rathvun 38.34 Undecided
300 m Hurdles Andrew Mudd Bay City Western Michael Nesbitt 37.76 Undecided
800 m Run *Andrew Middleton Holt Jack Rarick 1:53.36 SVSU
800 m Run *Luke Johson Ludington John Lipa 1:53.53 MSU
800 m Run Wuoi Mach Grand Rapids Christian Doug Jager 1:55.73 GVSU
200 m Dash *Brandon Wilks Southfield Lathrup Calvin Johnson 21.91 Undecided
200 m Dash Gary Jones Allegan Mike Chalupa 21.57 Undecided
200 m Dash Trent Karcher Remus Chippewa Hills Casey Russell 22.11 Undecided
3200 m Run Stephen Biebelhausen Rochester Adams Eric Loher 9:18.8 Miami
3200 m Run Esrom Woldemichael Northview Brent Dickenson 9:21.3 Undecided
3200 m Run *Sean Kelly Saugatuck Ricky Bauer 9:26.4 Undecided
4 x 400 m Relay Brett Ambs Battle Creek Lakeview Matthew Miller 49.38 Undecided
4 x 400 m Relay Stevie Scott Oak Park Robert Lynch 49.46 Barton
4 x 400 m Relay Zach Joyce Anchor Bay Jeff Payne 49.37 Undecided
4 x 400 m Relay *Marcel Wyckoff Detroit East English Derek Atlas 48.39 Undecided
* Denotes State Champion